علت صدای موتور یخچال فریزر

علت صدا دادن موتور یخچال

5/5 - (6 امتیاز)

سرو صدای موتور یخچال در هنگام خاموش یا روشن شدن آن هم کم کاملا طبیعی است اما مشکل زمانی شروع می‌شود که صدای موتور(کمپرسور) یخچال تداوم داشته و بسیار زیاد است یا این که صدای موتور می‌لرزد یا صدایی مانند تق تق ایجاد می‌کند، در این حالت باید به دنبال علت صدا دادن موتور یخچال باشید و آن را رفع کنید.
اگر تمایلی به مطالعه علت صدای موتور یخچال ندارید، کافی است برای رفع مشکل صدای بلند موتور یخچال به صفحه تعمیر موتور یخچال مراجعه کنید. در این صفحه تعمیرکاران حرفه‌ای جهت تعمیر صدای کمپرسور (صدای غیر طبیعی کمپرسور) به شما کمک خواهند کرد.

علت سرو صدای زیاد موتور یخچال

گاهی اوقات صدای زیاد موتور (کمپرسور) یخچال چیزی شبیه صدای قل‌قل، تق ‌تق، لرزش و … است که این صدا بیشتر در حین روشن شدن یا خاموش شدن یخچال به گوش می‌رسد. علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن می‌تواند به دلایل متعددی همچون تراز نبودن یخچال، خرابی پروانه فن، خرابی موتور فن اواپراتور، خرابی موتور فن کندانسور یا حتی خرابی لرزه گیر باشد. اما در برخی از مواقع صدای موتور یخچال هنگام خاموش شدن یخچال آزاردهنده می‌شود. علت صدای موتور (کمپرسور) یخچال هنگام خاموش شدن می‌تواند خرابی فنر کمپرسور، دمای بالای محیط و معیوب بودن تایمر دیفراست و غیره باشد.

به صورت کلی بسته به اینکه نوع صدای موتور یخچال چیست، می‌توان علت صدای موتور یخچال فریزر (صدا دادن یخچال) را پیدا کرد. موتور (کمپرسور) یخچال فریزر صدایی نظیر ویبره، چکه آب، قل قل، خرخر، تق تق یا بوق می‌دهد، که هر کدام از این صدا‌ها می‌توانند به دلیل خرابی پروانه فن، موتور فن اوپراتور، خرابی فنر کمپرسور، لرزه گیر و … باشد. برای مثال صدای ویبره موتور در زمان روشن شدن می‌تواند ناشی از تراز نبودن یخچال فریزر باشد.

علت صدای موتور فریزر هنگام خاموش شدن

متداول‌ترین مشکلی که کاربران با آن مواجه هستند، صدای موتور یخچال در زمان خاموش شدن است. علت صدا دادن موتور یخچال هنگام خاموش شدن می‌تواند نقص در عملکرد یک سیستم یا خرابی در یک قطعه داخلی باشد. در ادامه علت صدای موتور فریزر هنگام خاموش شدن و راهکار حل آن را با هم بررسی می‌کنیم:

خرابی تایمر دیفراست (صدای تق تق)

راه حل: باید تایمر دیفراست را تعویض کنید.

خرابی فنر کمپرسور (صدای کوبیده شدن یا لگد زدن)

راه حل: در اغلب مواقع کمپرسور سوخته و باید تعویض شود.

دمای بالای محیط

راه حل: اگر موتور در بازه‌های زمانی کوتاه سر و صدا می‌کند، باید تعویض شود.

اتمام عمر مفید کمپرسور

راه حل: در این مواقع چاره‌ای جز تعویض موتور باقی نمی‌ماند.

عدم روغن کاری قطعات موتور (صدای جیرجیر)

 

روغن کاری قطعات موتور جهت رفع سرو صدای موتور یخچال

راه حل: اگر موتور صدای جیرجیر می‌دهد، با روغن کاری می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

شل یا لق شدن پیچ‌ها و لرزه گیر

راه حل: برای حل این مشکل کافی است اتصالات و لرزه‌گیر را سفت کنید.

علت صدای موتور یخچال هنگام روشن شدن

گاهی اوقات صدای یخچال در زمان روشن شدن آزاردهنده و گوش خراش است. در این مواقع احتمالا بخواهید بدانید علت صدا دادن موتور یخچال حین روشن شدن چیست. در ادامه به بررسی علت صدای زیاد موتور یخچال در زمان شروع به کار و راه حل برطرف کردن هر یک را با هم بررسی می‌کنیم:

تراز نبودن یخچال

تراز نبودن یخچال از علت‌های صدا دادن موتور(کمپرسور) یخچال

راه حل: باید یخچال فریزر را تراز کنید.

خراب شدن پروانه فن یخچال

راه حل: در این مواقع تعمیر یا تعویض پروانه فن چاره کار خواهد بود.

خرابی موتور فن اواپراتور

راه حل: باید متناسب با مشکل برای تمیز کردن، تعمیر یا تعویض موتور فن اواپراتور دست به کار شوید.

خرابی موتور فن کندانسور

راه حل: باید متناسب با مشکل برای تمیز کردن، تعمیر یا تعویض موتور فن کندانسور دست به کار شوید.

شل شدن لرزه گیر

راه حل: بدیهی است در این شرایط باید لرزه گیر را محکم کنید.

اگر با رفع هر کدام از علت‌های بالا مشکل شما رفع نشد یا اگر تردید دارید که صدای یخچال از صدای موتور یا قسمت‌های دیگر است می‌توانید با ورود به صفحه چگونه صدای یخچال را قطع کنیم؟ دقیقا متوجه شوید که صدای یخچال به چه دلیل است!

صدای تق تق موتور یخچال

اگر از موتور یخچال صدای تق تق می‌شنوید، باید هرچه سریع تر علت صدای موتور یخچال را پیدا کنید. البته گاهی اوقات نگرانی خاصی مبنی بر صدای تق تق موتور یخچال وجود ندارد؛ برای مثال با تغییر دمای دستگاه منبسط و منقبض شدن لوله‌های یخچال آغاز می‌شود، به این ترتیب صدای تق تق به گوش می‌رسد. در این مواقع صدای تق تق نگران کننده نیست.
اما گاهی اوقات صدای تق تق به دلیل مشکلاتی نظیر خرابی فنر کمپرسور، خرابی فن کندانسور و حتی کمبود گاز مبرد ایجاد می‌شود. این نواقص باید هرچه سریع‌تر برطرف گردد تا مشکلات یخچال بیشتر و بیشتر نگردد.

تماس با تعمیرکاران جهت رفع علت صدای موتور یخچال

در زمان شنیدن سرو صدا از موتور یخچال، ابتدا باید به این فکر کنید آیا صدای کمپرسور غیر عادی یا غیر قابل تحمل است؟ اگر پاسخ مثبت بود، در این صورت صدای زیاد موتور یخچال نگران کننده بوده و باید به فکر علت صدا دادن موتور یخچال باشید. صد البته برطرف کردن صدای غیر طبیعی موتور یخچال ساده است. مثلا اگر صدای جیرجیر از یخچال می‌شنوید، احتمالا مشکل با روغن کاری برطرف شود. اما گاهی اوقات از بین بردن مشکل کار سختی است. در این مواقع باید به دنبال تعمیرکار حرفه ای یخچال باشید. با ورود به صفحه تعمیر یخچال می‌توانید بهترین تعمیرکاران شهر خود را پیدا کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. محمدی
  محمدی ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ پاسخ

  چقدر جالب بود یخچال تراز نبود و به شدت از موتورش صدا میومد در کمال ناباروری پایه چرخان گرفتم و صدای موتورش هم درست شد.
  ممنون از کاریتی

  1. kariti@S
   kariti@S ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ پاسخ

   سلام دوست عزیز
   ممنون از اشتراک گذاری نظرتون.

 2. حمید کوهستانی
  حمید کوهستانی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ پاسخ

  سلام یخچال ما یهو شروع کرد به صدایی شبیه قورباغه آیا طبیعیه یا خراب شده

  1. kariti@S
   kariti@S ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ پاسخ

   سلام آقای کوهستانی عزیز
   صدای غیر طبیعی یخچال مثل صدای قورباغه میتونه چند تا دلیل داشته باشه که من اونا رو شرح میدم و شما با توجه به نوع صدا میتونید تا حدودی علتش رو حدس بزنید:
   اگه این صدا کم باشه به طوری که وقتی نزدیک یخچال هستید یا وقتی که محیط در سکوت کامل هست شنیده میشه میتونه به علت انبساط یا انقباض لوله‌های خنک کننده یخچال باشه که طبیعیه.
   اما اگه صدا بلند و یهویی باشه میتونه مشکل از فن، موتور یا کمپرسور یخچال باشه که در این مورد در صورت ادامه داشتن حتما نیازه که با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *